Noc venku 2014

NOC VENKU OSTRAVA 2014 BYLA 20.11.2014

Milí příznivci Noci venku, spáči, účinkující, dobrovolníci, zástupci sociálních služeb a další fandové
S radostí vám oznamujeme, že i třetí ročník Noci venku Ostrava, jenž proběhl 20.11. od 18:00 do 07:00 uvnitř a v okolí pasáže Ostravské Městské knihovny, můžeme považovat za úspěšný.
I letos nás přišli podpořit lidé se svými příspěvky ve formě trvanlivých potravin a Ti odvážnější z nich si přinesli také spacák a strávili s námi noc venku.
Dobré náladě přispěly hudební skupiny Empty Pipen a Mamalör a básníci pod záštitou literárního revue Protimluv. Celkem se zúčastnilo akce 154 lidí (někteří účastníci ovšem v seznamu chybí, takže jich bylo zřejmě více). Letošního ročníku se také účastnilo mnoho dobrovolníků, kteří pomáhali v přípravě a průběhu akce. Všem takto zúčastněným děkujeme.
Novinkou letošního ročníku byla Tržnice příběhů. V rámci této aktivity si účastníci vyslechli příběhy lidí, kteří mají zkušenost s životem na ulici. Každý z mluvčích „trhovců“ přistoupil k tématu života na ulici ze své vlastní perspektivy. Některé mluvčí spojovala zkušenost drogové závislosti, jiné zkušenost z vězněním a vykořeněním. Jiní mluvili o úskalích života seniorů, nejen bez střechy nad hlavou. Ve 3 stáncích tržnice se vyprávěly příběhy ve 2 etapách (tj. V každém stánku 2). Celkem 6 příběhů. Každý posluchač měl možnost si vyslechnout maximálně 2 příběhy, musel se tedy pečlivě rozhodovat, která témata pro něj budou nejzajímavější. Velkou část této aktivity tvořila diskuze, při níž se mohli posluchači ptát „trhovců“ na další otázky k osobnímu příběhu. Kdo se účastnil tržnice, jistě mohl ocenit právě autentičnost příběhů, zkušenost lidí nám v mnohém podobným, kteří zakusili nebo stále zakoušejí život na okraji společnosti.
Součástí akce byl také workschop výroby Kupónů na nocleh, tzv. Noclenek. Tyto Noclenky slouží jako poukázky na jednu noc v Ostravských noclehárnách Armády spásy. Účastníci noci venku, kteří si Noclenku za 40 Kč koupili (tolik činí poplatek za jednu noc v noclehárně A.S.), si ji mohli na místě výtvarně dotvořit a v následujícím období ji darovat, kterémukoli člověku bez domova, který takto získá jednu noc v noclehárně Armády spásy zdarma. Během Noci venku 2014 se prodalo celkem 63 Noclenek.
Noc venku v Ostravě podpořila také letos dobrovolnická aktivita Food not Bombs. Od 21 hodin měli učastníci i účinkující možnost dát si teplou veganskou polévku. Dobrovolníci a dobrovolnice z FNB rozdávají jídlo lidem bez domova každou neděli.
První spáči se sbírali ke spánku po půlnoci, ale ulehli až asi v jednu hodinu. K přenocování všichni využili prostor mezi vstupem do čajovny a pasáže Městské knihovny a Sýkorovým mostem. Tento prostor byl z větší části krytý před deštěm. Počasí bylo během noci docela příznivé, jen kolem 2 hodin začalo lehce mžít a to trvalo až do brzkých ranních hodin. Teplota během noci klesla až na 2 stupňě Celsia. Letos na Noci venku v Ostravě přespalo 24 lidí. Spáči obdrželi hned po probuzení certifikát jako ocenění a poděkování za účast v hlavní části této zážitkové akce.

 / Seznam účastníků Noci venku 2014 v Ostravě najdete v příloze: . Pdf Ostrava-účastníci-2014 /

Vybrané potraviny:
Cukr – 40 ks
Čaj – 87 ks
Polévky – 468 ks
Káva – 31 ks
Rýže – 15 ks
Těstoviny – 38 ks
Luštěniny – 9 ks
Konzervy – 76 ks
Džemy – 16 ks
Slané tyčinky – 4 ks
Sladkosti – 35 ks
Olej – 1 ks
Knedlíky v prášku – 2 ks
Mléko – 1 ks
Mouka – 2 ks
Puding – 6  ks
Sojové maso – 2 ks
Salám – 2 ks
Bujón – 4 ks
Jablka – 2 ks
Chléb – 6 ks
Rohlík – 15 ks
Kapesníky – 10 balíčků
 

Fotografie pořízené fotografem Jakubem Koťátkem.

[print_gllr id=1260]

 

Noc venku se bude letos konat ve  čtvrtek 20.11. 2014  a to již ve 14 městech: v Ostravě, Brně, Břeclavi, Olomouci, Opavě, Praze, Českých Budějovicích, Chomutově, Dvoře Králové nad Labem, Litoměřicích, Liberci, Znojmě, Berouně a Bratislavě.

Podrobnosti k jednotlivým městům najdete v jejich záložkách.

 

plakat_nocvenku_A3_2014.indd

 

Aktuální dění kolem Noci venku

Co se píše a říká o Noci venku 2013

Druhý český ročník Noci venku se nese ve znamení expanze akce z Ostravy do dalších českých měst (viz záložky v záhlaví webu), včetně hlavního města Slovenska.

Noc venku 2013 proběhne ve všech partnerských městech ve stejný den, ve čtvrtek 21.11.2013, tedy přesněji ze čtvrtka na pátek. Podrobné informace naleznete v záložkách konkrétních měst.

Organizace a lidé, kteří letošní Noc venku v jednotlivých městech pořádají, podepsali s „průkopnicí myšlenky v ČR“ ostravskou Nocí venku smlouvu o partnerství, která by maximálně měla podpořit šíření jejích původních myšlenek dále.

Ostravská Noc venku letos přináší novinku – pokusí se prostřednictvím konceptu divadla utlačovaných (proklik na sekci z levého sloupce Divadlo utlačovaných) nahlídnout na problematiku života na ulici optikou lidí, kterých se to bezprostředně týká.

 

 

xIMG_1471 IMG_0196 IMG_0104 IMG_0078 IMG_0002

 

více fotek na FB