NOC VENKU OSTRAVA 2013 BYLA 21.11.2013

 

Milí příznivci Noci venku, spáči, diváci, divadelní interventi, zástupci sociálních služeb a další fandové

S radostí vám oznamujeme, že i druhý ročník Noci venku Ostrava, jenž proběhl 21.11. od 18:00 do 07:00 uvnitř a v okolí kostela Sv. Václava, můžeme považovat za úspěšný.

I letos nás přišli podpořit lidé se svými příspěvky ve formě trvanlivých potravin, drogerie či jiného zboží a Ti odvážnější z nich si přinesli také spacák a strávili s námi noc venku.

Akci podpořilo na 40 interpretů vystupujících v rámci kulturního programu. Ti nám pomohli rozdmýchat dobrou náladu, pohyb i teplo uvnitř kostelních zdí. Všem takto zúčastněným děkujeme.

Novinkou letošního ročníku bylo interaktivní divadlo utlačovaných s představením Kruh naděje, v rámci kterého jsme se podělili o několik situací, s nimiž se lidé bez domova střetávají. Spolu s diváky jsme se pak pokoušeli nalézt odpovědi na otázku: „Co pro nás znamená důstojné bydlení a jak ho dosáhnout?“

V průběhu programu si každý z účastníků mohl vytvořit plátěnou tašku s logem akce a vlastním výtvarným dotvořením. Dílo si pak tvůrci zakoupili či poslali se vzkazem dále do dražby. Díky tomuto výtvarnému workshopu se nám zatím podařilo utržit 4000 kč, které budou využity na financování dalšího ročníku Noci. I v této aktivitě došlo k úspěšnému propojení s lidmi, kterých se téma bezdomovectví přímo týká. Tašky pro nás ušila paní Jaroslava z opavské noclehárny Armády spásy.

Prví spáči se sbírali ke spánku těsně před jedenáctou hodinou, ale fakticky ulehli až kolem půlnoci. Na radu příslušníků Městské policie, kteří strážili bezpečnost v okolí kostela, jsme v deštivém počasí využili přístřeší  budovy zvané Ostravská brána. Takto byli naši spáči v suchu, ale také „na očích“ rannímu ruchu , lidem mířícím do práce autem, městskou hromadnou dopravou či pěšky. Tato poloha i budíček posunutý proti loňskému roku o hodinu více dali akci nový rozměr. Spáči tak sami sobě přiblížili hlučnou realitu noci strávené na ulici a mnohým zvědavým kolemjdoucím zase charakter této zážitkové akce.

Okolí kostela pak ve 4:00 obsadil organizační tým, bránící hradby a především vybrané potraviny.

Počasí si s námi asi do jedné hodiny pohrávalo, usilovně pršelo. Teplota k nám byla naopak mnohem shovívavější a 4 stupně nad loňský limit přinesli příjemných 6  stupňů Celsia.

Přesto si tento výkon zaslouží nejen uznání, ale také oficiální doklad v podobě certifikátu, který i letos spáči obdrželi hned po probuzení.

Noc venku Ostrava si vysloužila už druhé prvenství. V loňském roce byla Ostrava prvním pořádajícím městem, místem, kde se myšlenka Noci venku zrodila. Letos jsme obsadili pomyslné první místo v počtu spáčů. Podařilo se nám předčít  i velikány jako jsou Praha a Brno. Letos strávilo Noc venku na ulici 51 spáčů.

Výsledný počet přispěvatelů se vyšplhal na 341, což je cca o padesát více, než v minulém roce. (ODKAZ NA SEZNAM PŘISPĚVATELŮ – viz příloha .pdf Ostrava-2013-účastníci)

 

Vybrané potraviny:

Čaj – 220 ks

Cukr – 125 kg

Káva – 37 ks

Polévky – 1150 ks

Ovoce – jablka, pomeranče

Sůl – 6 kg

Sladkosti – 101 ks

Mléko – 1 l

Citrónky – 3 ks

Olej – 1 l

Pečivo – 7 ks

Kompoty – 8 ks

Těstoviny – 56 ks

Paštiky – 37 ks

Luštěniny – 14 ks

Konzervy – 73 ks

Kečup – 2 ks

Šťáva – 2 ks

Drogerie – 9 ks

Mýdla – 20 ks

Vlhčené ubrousky – 12 balení

Papírové kapesníky – 32 balení

Hračky – 5 ks

 

Potraviny a další hmotná pomoc byla distribuována do 12-ti sociálních služeb:

• Centrum sociálních služeb Armády spásy (azylový dům pro muže, noclehárna, nízkoprahové denní centrum, terénní programy)

• Nová šance, o.s. (azylový dům pro muže po výkonu trestu)

• Charitní dům sv. Zdislavy – azylový dům pro matky s dětmi

• Charitní dům sv. Benedikta Labre – nízkoprahové denní centrum

• Charitní dům sv. Františka – azylový dům pro muže, noclehárna

• Centrum sociálních služeb, o. p. s. – domov pro matky s dětmi do 4 let

• Azylový dům pro ženy a matky s dětmi Armády spásy

• Centrum sociálních služeb Poruba, příspěvková organizace – domov pro matky s dětmi

• Centrum sociálních služeb Poruba, příspěvková organizace, -azylové zařízení

• Diakonie Českobratrské církve evangelické – azylový dům Debora pro ženy a matky s dětmi

• Dům sv. Eufrasie – azylový dům pro matky s dětmi

• Řeholní dům u sester matky Terezy Ostrava-Přívoz

 

Zpětná vazba z obdarovaných služeb byla velmi příjemná a pozitivní. Z některých zařízení k nám dorazily děkovné emaily, jenž zde nabízíme k přečtení.

 

Velmi pěkně děkujeme za doručenou potravinovou pomoc pro uživatele služeb našeho zařízení.  Jsme rádi, že jste si vzpomněli i na náš azylový dům a darované potraviny využijeme jak v rámci volnočasových aktivit pro maminky a děti teď v předvánočním období, tak také v rámci potravinové pomoci pro uživatelky, které se ocitnou ve finanční tísni a bez potravin. Těchto uživatelek zejména po nastěhování do našeho zařízení (než stihnou vyřídit dávky v hmotné nouzi)  neustále přibývá a býváme často svědky toho, že maminky nemají dětem z čeho uvařit. O to víc si vaší pomoci vážíme.

 

Ještě jednou jménem svým i našich uživatelů děkujeme.

S pozdravem za kolektiv Domova pro matky s dětmi v Porubě

Jménem našich uživatelů i pracovníků Vám děkujeme za doručené potraviny, získané velmi dobrou akci „Noc venku“. Jsme rádi, že touto akci bylo podpořeno i naše zařízení.

S poděkováním a pozdravem kolektiv Azylového zařízení v Ostravě – Porubě

Všem bychom rádi ještě jednou pogratulovali a poděkovali za osobní vklad a účast.

Věříme, že vám tento zážitek přinesl spoustu nových podnětů k přemýšlení či zajímavou osobní zkušenost.

Děkujeme za podporu a za rok nashledanou v listopadové noci a venku!